West Beton, parte a West Group, a anunțat că a produs și livrat peste 200.000 de metri cubi de beton în 2025, prin cele trei locații de producție din portofoliu.
Peste 90% din totalul livrărilor s-a îndreptat către proiecte rezidențiale majore, printre care HILLS Nord, faza a treia a Nusco City și ansambluri dezvoltate de Hagag sau Pedro Construct. Restul volumului a fost utilizat în proiecte de infrastructură, notabile fiind Magistrala 6 a metroului și mai multe tronsoane ale autostrăzii A0.
Dan Crăciunescu, fondatorul West Group, a spus: „Acest rezultat este o consecință directă a investițiilor de peste 2,5 milioane de euro pe care le-am derulat în acest an în această linie de business a West Group, care a generat aproape o treime din cifra de afaceri consolidate din România și Germania”.
Planurile de creștere continuă și în 2026, cu un buget investițional similar, de peste 2,5 milioane de euro. Obiectivul stabilit este extinderea în alte regiuni din România și o creștere sustenabilă a producției de 25%.
Pentru anul viitor, West Group vizează extinderea flotei auto, dezvoltarea gamei de betoane cu produse autocompactante, drenante și rezistente la medii agresive, și evaluarea certificării ISO 14067, pentru determinarea amprentei de carbon la nivel de produs.






















